Заводът ще бъде разположен на площ от 15 000 кв.м. на северния околовръстен път на град Добрич, до метанстанция "Атанасов груп".
Вече е сключен рамковият договор с фирмата, която ще достави и монтира оборудването. Планирано е проектирането да завърши до 30 септември, в края на октомври да започнат строителните дейности, а инсталацията да заработи на 1 юли 2013 година, съобщи Атанас Атанасов - собственик и управител на "Атанасов груп" ЕООД.
Ето какво представлява самият технологичен процес: суровината - силаж (царвеица, овес, люцерна и други видове окосена и силажирана биомаса) се компостира в силажни ями и подава регулярно към ферментатора, където ферментира и генерира биогаз. Той е със съдържание на метан в размер на 54%. Изпраща се към ко генератор - генератор от най-ново поколение, който гори газа и произвежда електроенергия.
За разлика от другитe източници на зелена енергия - ветрогенератори и фотоволтаици, тук има един много значим социален ефект - разкриването на нови работни места.
Начинанието ще осигури заетост на 14 човека. 4 от тях ще се оператори, които ще следят за производството на ел. енергията. 10 пък ще са заети в добива на суровина.
Друг специфичен ефект е насочен към аграрния сектор. Остатъчният материал след ферментацията е биотор, който със земеделска техника ще бъде влаган в почвите. Освен това за разлика от фотоволтаиците и ветрогенераторите, при тази технология не се заемат големи пространства, които могат да се използват за обработваема земя.
Инсталацията за производство на ел. енергия от биогаз в Добрич ще бъде първата за България, тъй като към момента няма действащи такива в страната. Технологията обаче е добре позната в Европа. В Германия има над 7 000 такива инсталации, в Австрия - 2000 и други.
В проекта ще бъдат инвестирани 2,5 милиона евро. По-голяма част от инвестицията е подсигурена с финансиране от Европейската банка за развитие. Разчетите показват, че възвращаемостта на инвестицията отнема 5, до 6 години.
Срокът на договора с Е.Он България за изкупуване на ел. енергия е 20 години. За целия период е подсигурена заетостта на работещите в Добрич.
По време на компостирането и производството на биогаз не се отделят никакви вредни емисии в атмосферата, защото всичко се извършва в изолирани фермантатори.
|